Za 4 miesiące, a dokładnie 11 listopada Polska będzie obchodzić swoją 97. rocznicę odzyskania niepodległości, a już za 6 dni 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. To dobra okazja, aby zastanowić się, co dla obecnego pokolenia oznaczają wartości niezwykle ważne dla poprzednich pokoleń: Bóg, honor, ojczyzna. Pojęcie patriotyzmu jest obecnie pojmowane w różny sposób. A co to tak właściwie jest patriotyzm?
Patriotyzm- postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Patriotyzm to wielkie słowo, wielkie a zarazem bliskie sercu większości ludzi i obywateli. Jest to postawa człowieka oparta na przywiązaniu i szacunku do ojczyzny. Patriotyzm jest piękną wartością, którą nie każdy człowiek umie pojąć. Inaczej pojęcie patriotyzmu pojmują kibice, a inaczej społecznicy, artyści czy zwykli obywatele.
Kibice w taki sposób ukazują pojęcie patriotyzmu:
Patriotyzm to nie tylko miłość do swojej ojczyzny. Jest to także szacunek do symboli narodowych takich jak flaga czy godło, kibicowanie polskim zawodnikom i drużynom sportowym, a także obrona dobrego imienia ojczyzny. Dbałość o zachowanie języka też ma znaczenie. W dzisiejszych czasach mamy duży problem z pojęciem patriotyzmu.
Jeszcze nie tak dawno nasi dziadkowie i pradziadkowie potrafili oddać życie za ojczyznę. Była to prawdziwa miłość do kraju, chęć uzyskania niepodległości i lepszego bytu. Co prawda, teraz również wielu młodych ludzi uważa się za patriotów, ale w jakim sensie? Czy takim samym jak nasi przodkowie, którzy ginęli za wolność i biało-czerwoną flagę? Teraz generalnie czujemy się dumni tylko wtedy, gdy nasi sportowcy mają różne osiągnięcia na arenie sportowej, czy muzycznej. Jeżeli jest się patriotą, to powinno być się nim zawsze. Naszą miłość do ojczyzny powinno umieć się przełożyć na codzienne działania jakimi są chociażby dbałość o język, czy środowisko. Ile razy idzie się po ulicy i słyszy co drugie słowo "kurwa" lub "ja pierdole". Właśnie tak wyrażasz szacunek do swojej ojczyzny i polskiego języka? Ile razy idzie się po ulicy i widzi jak przechodnie wyrzucają śmieci na chodnik, chociaż całkiem niedaleko nich jest śmietnik, a potem wszyscy tylko narzekają, że brud i syf w tej Polsce.
Muzeum Powstania Warszawskiego |
Poza tym gimbopatrioto, pamiętaj:
Nasi dziadkowie walczyli o wolną Polskę dla wszystkich Polaków. Nasi dziadkowie wyzwalali z obozów śmierci osoby o innym pochodzeniu, o innym wyznaniu, o innej orientacji seksualnej i o innych poglądach. Nasi dziadkowie nie walczyli o "Białą Polskę wolną od pedałów i mniejszości". O to walczyli naziści.
Z resztą, ojczyznę nie kocha się dlatego, że jest wielka, bogata czy piękna. Ojczyznę kocha się dlatego, że jest własna.